


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 71.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 185 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 5.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 2.5 V |
| Depth | 26 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 609.6 µm |
| Max Current Rating | 500 mA |
| Memory Type | DDR, SDRAM |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Contacts | 200 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Socket |
| Number of Positions | 200 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 6.1976 mm |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Housing Color | Black |
| Stack Height | 5.2 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
Stock: 368
Distributors
pcbx
Unit Price$3.49837
Ext.Price$3.49837
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.49837 | $3.49837 |
| 10 | $3.09143 | $30.91430 |
| 25 | $2.94780 | $73.69500 |
| 50 | $2.63490 | $131.74500 |
| 100 | $2.47160 | $247.16000 |
